جدیدهَمِه کُرسی

از لبنان چه خبر

گفتآری در باب وقایع اخیر لبنان با تکیه بر انفجار بیروت

گزارش کرسی آزاداندیشی با موضوع «از لبنان چه خبر؟» که یکی از دانشجویان لبنانی ساکن ایران به بحث گفتگو در خصوص وقایع اخیر کشور لبنان در تاریخ چهار‌شنبه ۱۲ شهریور پرداخت.

در این کرسی دو دانشجو به بحث و گفتگو در خصوص وقایع و تحولات کشور لبان پس از انفجار بندر بیروت پرداختند که گزارشی از آن در ذیل این مطلب تهیه‌شده است.

 

کریم شراره این‌طور بحث خود را مطرح میکند:

لبنان کشور بسیار پیچیده ایست. بنده که هفت سال در لبنان زندگی کردم به خوبی آن را نشناخته‌ام. ۷ سال زمان کمی است برای شناخت این کشور.

۱۰۰ از تشکل کشور لبنان بعد از توافق‌نامه سایکس–پیکو توسط فرانسه می‌گذرد. لبنان در اصل جزئی از شامات و سوریه بوده است. در آن زمان بیشتر مسیحیان لبنان غرب‌گرا بودند و مسلمانان آن شرق گرا.

 

محمدحسین غریبی این‌طور بحث خود را شروع می‌کند:

نخست‌وزیر لبنان یک شخصیت تقریباً ناشناخته در عرصه سیاست بوده و ایشان زمانی سفیر لبنان در آلمان بودند و این تنها سمت بلندپایه ایشان بوده است. این‌طور به نظر می‌رسید حاکمیت لبنان به دنبال این بود که یک شخصیت فراجناحی را بر این کرسی بنشاند. اولاً برای این که تنش‌ها در لبنان کاهش یابد.

در ادامه برای شانه خالی کردن از وضعیت فسادها و بحران‌ها اقتصادی به وجود آمده آقای حریری تن به این مسئولیت ندادند؛ و این مشکلات از زمان پدر ایشان شروع شد که از نظر اقتصادی لبنان را به وام‌های بین‌المللی وابسته کردند.

 

آقای شراره در ادامه صحبت‌های خود این‌طور بیان می‌کند:

عربستان موافقت نکرده که آقای سعید حریری به سر کار بیاید.

سفرای لبنان در کشورهای غربی باید دیپلمات‌های خوبی باشند تا بتوانند خواسته‌های آن را برآورده کنند.

فرانسوی‌ها در این مرحله به دنبال این هستند که یک ثباتی در لبنان به وجود آید البته به خاطر منافع خودشان نه این که از ما خوششان بیاید. در ادامه اصلاحاتی در لبنان انجام بپذیرد.

۲۴ میلیون نفر ساکن خارج از لبنان هستند و اقتصاد لبنان با این‌ها اداره می‌شود.

 

محمدحسین غریبی این‌طور ادامه می‌دهد:

معاهده طائف، معاهده ایست که بر اساس آن نظام سیاسی لبنان به طور طایفه‌ای تقسیم می‌شود. اتفاق بدتر این است که این مسئله به جای‌جای لبنان رسوخ کرده است. طائف از یک جزئی‌، به کلیات زندگی رسیده است. حالا بخواهیم تصور کنیم که یک نخست‌وزیر بخواهد با این‌ها کار کند و همه این‌ها را راضی نگه دارد.

لبنان معاهده تأمین مالی تروریسم را امضا کرده است. با این مسئله، حزب نه شاخه نظامی‌اش بلکه شاخه سیاسی آن نمی‌تواند از سیستم بانکی لبنان استفاده کند. اگر این اتفاق در ایران می‌افتاد با توجه به تحریم‌ها آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیمی از نظام‌های مشروع نمی‌توانستند از نظام‌های مالی استفاده کنند.

 

آقای شراره این‌طور اضافه می‌کند:

در لبنان هر وقت در کابینه درگیری پیش می‌آمد حزب‌الله از حق خودش می‌گذشت.

حزب‌الله هیچ پولی در بانک‌های لبنان ندارد و بارها اعلام کرده ما از این مسئله ضرر نمی‌کنیم و این مردم لبنان هستند که از این مسئله متضرر می‌شوند.

حزب‌الله هیچ برتری قضایی در لبنان ندارد یعنی حتی نمی‌تواند یک کارمند را از اداره‌ای بیرون کند. حزب‌الله محور مقاومت است و یک نیروی ارزشی است اما هیچ برشی در حاکمیت ندارد.

حزب‌الله همان‌طور که با سیستم بانکی لبنان کار نمی‌کند به دولت نیز نمی‌تواند اعتماد کند.

 

محمدحسین غریبی در ادامه می‌گوید:

آقای حسان دیاب در اوایل تشکیل کابینه بود که با کرونا روبه‌رو شد و وزیر بهداشت لبنان هم عملکرد خوبی در این زمینه داشت و آقای شراره نیز بر این گزاره صحه می‌گذارند و ایشان را بهترین وزیر تاریخ لبنان اعلام می‌کنند. در ادامه نیز با انفجار بندر بیروت این ناکامی تکمیل می‌شود. با این طول عمر کوتاه کابینه که حدوداً ۸ ما بود و این بحران‌هایی که پیش آمد و نمی‌شد از ایشان انتظار عملکرد ویژه‌ای داشت.

 

آقای شراره در ادامه می‌گوید:

در انفجار لبنان، هیچ‌یک از مقامات لبنان برای دلداری و احوال‌پرسی از مدرم بیرون نیامدند و فقط برخی از نمایندگان برای منفعت شخصی خودشان این کار را کردند؛ اما در عکس این ماجرا آقای مکرون فهمیدند چکار کنند و در جایی انفجار رخ‌داده، آن‌ جایی رفتند که مسیحی نشین بودند و از ایشان به خوبی استقبال می‌کنند.

برخی میگویند که جمهوری اسلامی در لبنان همه‌کاره است باور نمی‌کنند که حتی برای حزب‌الله تعیین تکلیف نمی‌کند؛ یعنی اگر ایران برای حزب‌الله تعیین تکلیف می‌کند چرا ما دبیر کل داریم. یکی را می‌فرستادند اینجا را اداره کند. مسئله به این سادگی نیست.

مسئله اول ابن است که حزب‌الله جنبش مقاومت است و به همین دلیل اسلحه دارد نه این‌که چون اسلحه دارد به محور مقاومت تبدیل‌شده باشد. حزب‌الله مستقل است و فقط و فقط موردحمایت ایران است. همتن طور که ایران انصار الله و دیگر محورهای مقاومت را حمایت می‌کند.

 

آقای غریبی افزود:

حزب‌الله علاوه بر حزب سیاسی و شاخه نظامی، مدارسی دارد و کار آموزشی می‌کند. کارهای اجماعی می‌کنند.

 

آقای شراره این‌طور ادامه داد:

ایران هر چه هزینه کرده است برای محور مقاومت هزینه کرده نه حزب‌الله لبنان.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا