هَمِه کُرسی

جوان ایرانی، رویکرد، هدف مطالبه گری چرا و چگونه؟»

همه کرسی با موضوع «جوان ایرانی، رویکرد، هدف مطالبه گری چرا و چگونه؟» با حضور دانشجویان دانشگاه باهنر کرمان در تاریخ ۳۰ مرداد برگزار شد که از جمله محورهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. چرا باید مطالبه گری کرد؟
  2. مطالبه گری به چه معناست؟
  3. مطالبه خاص است یا عام؟
  4. روش صحیح مطالبه‌گری و انواع نمادهای مطالبه‌گری

 

در ادامه به توضیحات دانشجویان در خصوص موضوع می‌پردازیم:

 

امین فرزان مهر در پاسخ به این سوال که چرا باید مطالبه کرد و مطالبه گری به چه معناست بیان کردند:

ما باید جریانی راه بیاندازیم تا تک‌تک اعضای جامعه و مسئولین آن، وظیفه و کار خود را به صورت مخلصانه و دلسوزانه به انجام برسانند.

به نظر بنده ما باید موجی به نام موج مطالبه‌گری از مسئولین راه بیندازیم تا مردم این امر را بیاموزند به شکلی که هر یک از مردم بتوانند از حق خود دفاع کرده و هر شخص در نقش یک مطالبه گر ظاهر گردد؛ و این مسئله را مدنظر قرار دهیم که ما نمی‌توانیم خواسته‌های غیرمعقولی از مسئولین داشته باشیم. ما باید بتوانیم به مسئولین القا کنیم که در کاره‌ای خود مخلصانه عمل کرده و کمال دلسوزی را داشته باشند.

 

علی همایونی در پاسخ به این سؤال که چرا باید مطالبه کرد اضافه کردند:

مطالبه را ما از پدر امام حسین (ع)، یعنی حضرت علی (ع) آموختیم که فرمودند از مسئولین بپرسید آن‌ها ملزم به پاسخ دادن هستند. به طور کلی مطالبه گری در جامعه‌ای تعریف می‌شود که آرمان‌خواه باشد، اما امروزه جامعه ما درگیر مشکلات زیادی از جمله مشکلات اقتصادی، سیاسی است و این جامعه در دولت‌های مختلف به واسطه اقداماتشان به جامعه‌ای به غیرکنش‌گر تبدیل‌شده است. این جامعه‌ی درگیر با این مشکلات اقتصادی دیگر توانی برای کنش‌گری نخواهد داشت بلکه تمام فکرش درگیر معیشت شده است و با این وضعیت خودبه‌خود مطالبه‌گری به حاشیه می‌رود، پس وقتی ما راجع به این جامعه صحبت می‌کنیم نفس مرده این جامعه نفسی است به نام مطالبه‌گری، پرسش و سؤال. وقتی ما با این سؤال روبه‌رو می‌شویم که چرا باید مطالبه کرد این‌طور باید پاسخ داد که ما به دنبال آرمان اهدافی بوده‌ایم، ارمانی که در نه فقط در اسلام و کلام معصومین بلکه در صحبت‌های بنیان‌گذار انقلاب بارها و بارها تکرار و تبیین شده است. پس زمانی که راجع به مطالبه‌گری سخن میگوییم چیزی فراتر از وضعیت حال حاضر مدنظر ماست.

 

در پاسخ به این سؤال که مطالبه گری به چه معناست آقای علی همایونی بیان کردند:

لفظ مطالبه گری در معنای این است که باید پرسش‌گری انجام شود. از مصدر طلب کردن است و شما چیزی را طلب می‌کنید. یعنی این که ما باید پرسش‌گر شویم. طبق گفته مقام معظم رهبر هیچ مسئولی در حفاظ آهنین نیست. خود ایشان بارها گفته‌اند از من انتقاد و سؤال کنید این به خاطر این مسئله است که ثابت کنند همه باید در خصوص عملکرد خود پاسخ دهند و این همه‌کس هیچ حد و مرزی ندارد.

قدم اول مطالبه گری پرسش است، قدم دوم طبق صحبت‌های رهبری ارائه راه‌حل‌های متناسب با مشکلات است.

 

جناب آقای همایونی در پاسخ به این سؤال که مطالبه‌گری عام است یا خاص این‌گونه پاسخ دادند:

مطالبه گری عام است. ما اصلی داریم به نام امربه‌معروف و نهی از منکر. در مصداق که ورود کنیم این دو همان مطالبه گری معنا می‌دهد. به این صورت که آقایی که مسئولیت خود به اشتباه انجام داده را ما نهی از منکر می‌کنیم و از طرفی دیگر ما مسئولی را که از مسئولیت خودسر باز زده است را امربه‌معروف می‌کنیم تا به انجام وظایفش بپردازد. در حکومت حضرت امیر، هیچ‌کس از انتقاد در امان نبود بلکه همه باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو می‌بودند.

سطح انتقادها و نوع مطالبه‌گری‌ها نیز متناسب با جایگاه اجتماعی مردم متفاوت است.

 

آقای محمدحسین پور محمدعلی در خصوص سؤال مطالبه گری عام است یا خاص این گونه توضیح دادند:

این که مطالبه‌گری به شخص خاصی تخصیص پیدا نمی‌کند یک گزاره کاملاً صحیح است. مطالبه یک جلوه کاملاً عمومی دارد که اگر عامه مردم در زمان امام حسین (ع) نسبت به حکومت زمانه مطالبه می‌کردند چه‌بسا امام خود دست به قیام نمی‌زدند و همه‌گیر نبودن مطالبه گری در بین مردم سبب شد که اما خود دست به قیام زدند. به نظر بنده هر شخص در جایگاه خود باید نسبت به امورات زمانه خود مطالبه داشته باشد؛ اما این در خصوص دانشجویان کمی متفاوت است زیرا دانشجویان گاها حقوق خود را مطالبه می‌کنند اما هزینه گزافی را برای آن می‌پردازند

 

آقای علی همایونی در پاسخ به این سؤال که روش صحیح مطالبه گری چیست گفتند:

باید اول از همه مشخص گردد مطالبه تا چه اندازه خواست مردم است. اگر در راستای خواست مردم باشد مطالبه می‌تواند به ثمر بنشیند ولی اگر به خواست مردم تبدیل نشده است ابتدا نیاز به فضاسازی داریم.

اما وقتی از اصول صحیح مطالبه گری سخن میگوییم برخی روش‌ها در قانون اساسی به منظور این امر پیش‌بینی‌شده تحت عنوان تجمع و تظاهرات که می‌توان با اجازه وزارت کشور به امر اقدام کرد و از جمله روش‌های صحیح دیگر می‌توان به نامه‌نگاری، پیگیری، صحبت کردن و … اشاره کرد.

 

آقای محمدحسین پور محمدعلی در خصوص سؤال روش مطالبه‌گری صحیح اضافه کردند:

در تمام مطالبه‌گری‌های نقاط ناامنی وجود دارد که دشمنان زخم‌خورده می‌توانند سو استفاده کنند و این یکپارچگی و انسجام مردم را می‌طلبد تا جلوی این امر را بگیرند برای تجمعاتی که مجوز قانونی ندارند؛ اما درمجموع هیچ راهی برای مردم و قشر دانشجو وجود ندارد که حتی وقتی می‌خواهند پیگیر مطالبات به حق خودشان باشند بتوانند مجوز قانونی از نهاده‌ای ذی‌ربط دریافت کنند و این خلع احساس می‌شود و مسئولان نیز باید در این دوران وضعیت مردم را درک کنند و هر اتفاقی که می‌افتد به مردم برچسب ضدانقلاب نزنند.

 

آقای علی همایونی در ادامه گفتند:

مطالبه گری از مصداق شروع می‌شود و به ساختار ختم می‌شود. در مطالبه گری باید به طور کلان به مسائل فکر کرد و این تفکر کلان از نسل جوان برمی‌خیزد و این جوان است که می‌تواند موتور محرکه این امر باشد.

جمع‌بندی بنده این است که مطالبه گری ویژگی نسل جوان است چرا که با افزایش سن، افراد به سمت محتاط‌تر بودن حرکت می‌کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا