یادداشت

آزادی مطلق، ضوابط کرسی‌های آزاداندیشی، روشن‌شدن مواضع فکری، گشودن گره‌های ذهنی

🔸آزادی مطلق
در مسائل اجتماعی، امکان آزادی مطلق وجود ندارد. زیرا مانع آزادی دیگران می‌شود؛ ولی در حوزه فکر، آزادی مطلق وجود دارد. این موضوع وجه ممیز انسان با دیگر موجودات است. ما رسالت داریم تا فرصت را برای جوان ایجاد کنیم تا آزادتر بیندیشد. خودش بتواند به یک استدلالی برسد و به یک مبنایی برسد که اگر اینطور شد، تحت تأثیر هوچی‌گری قرار نمی‌گیرد. افرادی که مبنای فکری نداشته باشند، به راحتی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. باید از یک‌طرفه بودن جاده جلوگیری کنیم.
.
🔸ضوابط کرسی‌های آزاداندیشی
مشکل ما آنجاست که افرادی که وابستگی‌های فکری و عاطفی نسبت به افراد بیرون دارند، وارد می‌شوند و بازی را به هم می‌زنند. کرسی‌ها ضوابطی دارد و باید منطق رعایت شود. همچنین فضا نباید صرفاً سیاسی بشود تا مباحث دیگر تحت الشعاع قرار گیرد. منطق و استدلال نباید فدای هوچی گری شود. بحث، در تمام دنیا چهارچوب دارد. باید فضا برای طرح دیدگاه‌های مختلف وجود داشته باشد تا دانشجویان انتخاب کنند. فکر، از طرف دیگران انتخاب کردنی نیست. انسان، آزاد آفریده شده، خودش باید انتخاب کند. دانشجو نباید فقط «گوش» باشد.

روشن شدن مواضع فکری
🔸تا مبانی فکری ما شفاف نشود، موضع‌گیری ما در مباحث سیاسی بی‌معنا خواهد بود. لذا باید برای حوزه‌های معرفتی، از نظر اولویت اهمیت بیشتری قائل شد. مباحث سیاسی در واقع روبناهایی هستند که بر اساس مبانی معرفتی ساخته می‌شوند. لذا حوزه‌های معرفتی حتماً مهمترند. اما شما نمی‌توانید صرفاً از این حوزه شروع کنید. چون مخاطب برای آن کم پیدا می‌شود. پس ما باید تلفیقی از هر دو داشته باشیم که هم نیاز روز را در نظر بگیریم و همچنین بحث‌های معرفتی به ما کمک کند که از چهارچوب اصلی بحث خارج نشویم. تلفیق این دو حوزه بیشتر مسائل اجتماعی می‌شود.

🔸گشودن گره‌های ذهنی

موضوعات، برای تاثیرگذاری باید کاربردی باشند. نتیجه‌ی بحث‌ها یا باید از ذهن‌ها گره‌ای باز کند، یا شیوه‌ای از زندگی را تغییر دهد و یا به گونه‌ای باعث اعتلا شود. ما بحث نمی‌کنیم که صرفاً بحثی کرده باشیم. گاهی در اذهان گره‌هایی ایجاد می‌شود. این گره باز شدن از ذهن افراد، خودش یک هدف است. باید دید موضوعات، چه گره‌ای را باز می‌کند؟ یا کدام مشکل موجود در جامعه‌ی امروز را برطرف می‌کند؟ یا در کدام بخش برای ما رفعت و اعتلا ایجاد خواهد کرد؟ ممکن است در حوزه‌ای مشکلی وجود نداشته باشد، اما نباید به حد کم قانع شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا