هَمِه کُرسی

وحدت در عصر حاضر

بسیج دانشگاه مذاهب اسلامی واحد سنندج میزبان همه کرسی

این کرسی آزاداندیشی مجازی روز دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹ در صفحه پویش آزاداندیشی گفتار برگزار شد

در این کرسی آنلاین، ۲ دانشجوی دانشگاه مذاهب سنندج با موضوع «وحدت در عصر حاضر» به گفتگو پرداختند.

خلاصه ای از این گفتگو به شرح زیر است:

یحیی مردوخیان دبیر قرارگاه احمدی روشن استان کردستان در پاسخ به این سوال که ” چرا در جهان اسلام ما شاهد عدم وحدت بین مسلمانان هستیم؟ عامل تفرقه چه کسی است؟” فرمودند:

به نظر من علت تفرقه در مسلمانان هم خود مسلمانان و هم دولت های خارجی و غیر مسلمان هستند. غیر مسلمانان با طراحی نقشه هایی مسلمانان را به جان هم می اندازند. تا قرن پنجم و ششم ما شاهد پیشرفت اسلامی بودیم غیر مسلمانان دیدند که مسلمانا روز به روز در حال پیشرفت کردن هستند ولی ما داریم به سر و کله مان میزنیم آمدند برای مسلمانان نقشه ای طرح ریزی کردند که بینشان تفرقه بیاندازند و خود ما مسلمانان هم به شعبه شعبه کردن اسلام تن دادیم. بعد از این مدت یعنی بعد از قرن پنج و شش جامه اسلامی فرقه فرقه شد. مثلا بین اهل سنت در مدل ایستادن در نماز اختلافاتی وجود داشت که دست را حین نماز به چه صورت قرار دهیم و این اختلافات به دلیل بی بصیرتی مسلمانان بود. اگر مسلمانان آگاه و با بصیرت بودند و میدانستند که جامعه غرب چه نقشه ای برای مسلمانان میکشند مسلماً اجازه نمیدادند کسی بینشان اختلاف بیندازد. هنوز هم دیر شده است ما میتوانیم با همین کرسی ها و  گفتمان سازی دانشجویی وحدت اسلامی را به گفتمان ملی و فرا منطقه ای تبدیل کنیم. ایشان در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه که ” نظر شما در رابطه با اختلافات مسلمانان در طول تاریخ از جمله جنگ هایی که در اسلام بین مسلمانان صورت می‌گرفت چیست؟” فرمودند:

عمده اختلاف از زمان خلافت شروع شد و دلیل اصلی برخی از این اختلافات خوانش اشتباه افراد آن زمان از اسلام بود و باعث شکل گیری جنگ هایی شد.

آقای رستمی مسئول حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب سنندج با اشاره به ریشه یابی تفرقه در اسلام “یهود” را عامل اصلی تفرقه در اسلام عنوان کردند. ایشان در ادامه فرمودند:

مادر قرآن در آیات ۹۱ سوره بقره و ۱۱۲ سوره آل عمران می‌بینیم که سران یهود از راه حق منحرف شدند و پیامبران الهی که برای اصلاح ایشان ظهور کردند به قتل رساندند.

بنا بر پیشگویی ها علمای یهود به یثرب مهاجرت کردند مدت ها قبل از اینکه پیامبر متولد شوند یهودیان به یثرب مهاجرت کردند. آنها اطلاعات زیادی درباره پیامبر آخرالزمان داشتند و میدانستند که اگر بدنیا بیاید یهود مرگ خودش را مسجل کرده است. کلینی در کتابش گفته یک روز بعد از بدنیا آمدن پیامبر یکی از علمای قوم یهود پیش یهود آمد و گفت یکی از اسلام بدنیا آده با اسم احمد که با تولد ایشان هلاک یهود قطعی است. تاریخ را که ورق بزنیم میبینیم که جای رد پای یهود در جنگه های صدر اسلام از جمله بدر و احد هست و پایه گذار این جنگ ها قوم یهود بودند. یا همینطور جنگ های مستقیم یهود مانند بنی قنطا که نخستن شورش یهود بود. یهودیان از آنجایی که نتوانستند پیامبر را ترور کنند دست به نفوذ در سازمان حکومتی زدند. در روایات داریم که منافقین مدینه و یهود برای حفط بقای خویش قصد گرفتن جان پیامبر کردند و به پیامبر سم خوراندند. پس میبینیم که یهود پیامبر را به شهادت رساندند برای اینکه قدس فتح نشود. یهود اطلاعات خیلی زیادی از پیامبر و محل ظهورش داشتند پس اطلاعات خیلی زیای هم درباره جانشینان ایشان داشتند. با نفوذ در سازمان حکومتی سعی کردند که واقعا غدیرخم نادیده گرفته بشه. چون میدانستند اگر حضرت علی به خلافت برسد و پرچم خلافت به ایشان برسد قطعا قدس فتح می‌شود و مرگ یهود هم حتمی است. بنابراین با نفوذ در سازمان حکومتی باعث شدند که خلافت به حضرت علی نرسد. از جمله نفوذیان مالک بن نوفع که عالم یهودی ای بود که اسلام آورد و اخبار رسول خدا را به یهودیان منتقل میکرد. از اینجا بود که مسئله خلافت بعنوان اصلی ترین تفرقه بین مسلمانان شکل گرفت.

در ادامه مجری برنامه ای مسئله را مطرح نمودند که: “خیلی ها معتقدند که مسئله وحدت موضوع جدیدی ست که مطرح شده و این موضوع در صدر اسلام سابقه ای نداشته است در واقع وحدت، یک تاکتیک سیاسی علما و روشن فکران جهان اسلام در برابر خنثی کردن تلاش های دشمنان اسلام برای تفرقه است. آیا وحدت ریشه در اسلام دارد و از قدیم بوده و یا یک تاکتیک سیاسی است؟” در پاسخ به این سوال دبیر قرارگاه احمدی روشن استان کردستان توضیح کردند:

پیامبر(ص) از زمان هجرت و قبلتر بین صحابه به بحث وحدت اشاره داشتند زمانی که مسلمانان مهاجرت کردند اولین شعارشون بحث برابری و برادری بود اگر به این شعار دقت کنیم چیزی جز وحدت نمی‌بینیم. قرآن کریم وحدت را بعنوان یک نعمت بزرگ الهی یاد کرده است. و در پنج آیه میفرماید اگر بحث مصلحت نبود من کل امت اسلامی را متحد می‌کردم. وحدتی که مد نظر اسلام است وحدت نژادی، قومی یا قبیله ای نیست بلکه وحدت دینی است. وحدت دو نوع دارد یکی وحدت ایدئولوژیک و دیگری وحدت استراتژیک. وحدت ایدئولوژیک همان آرمان خواهی وحدت است و وحدت استراتژیک ادابی که که مردم بکار میبرند برای پر رنگ تر شدن وحدت. در آیه ای از قرآن آمده است که بحث وحدت، وحدت دینیست در واقع وحدت چیز تازه ای نیست که بین مسلمین بتازگی بوجود آمده باشد. پیامبر اکرم فرومده اند هیچ مسلمانی از مسلمان دیگر بالاتر نیست بجز کسی که با تقواتر است.

مسئول بسیج دانشگاه مذاهب سنندج در ادامه به نظر مقام معظم رهبری در رابطه با وحدت اشاره کردند و افزودند:

وحدت از نظر مقام معظم رهبری نه امری تاکتیکی است و نه استراتژیکی بلکه یک اصل اسلامیست ایشان در این زمینه می فرمایند نباید به وحدت به چشم یک تاکتیک نگاه کرد وحدت یک اصل اسلامیست و وحدت بین مسلمین به صد دلیل واجب و به صد دلیل محکم است و تنها نسخه شفابخش برای علاج دردهای مسلمانان جهان است. اولین سند وحدت در اسلام قرآن کریم است که ضمن آن همگان را به همگرایی و همبستگی فراخواندند و از وحدت اسلامی بعنوان نعمت یاد کرده و اختلاف را هم ردیف با عذاب الهی قرار داده است و در سوره ای آمده است همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و پراکنده نشوید. وحدت از نظر قرآن کریم یکی از واجبترین ها برای مسلمین است. پیامبر نماد وحدت و حضرت علی (ع) مظهر وحدت هستند. از اولین کارهای پیامبر پس از ورود به مدینه پیمان نامه برادری میان مهاجرین و انصار بود. یکی دیگر از کارهای پیامبر نفی نژاد پرستی و قوم گرایی و تبعیض های ناروا بود. پیامبر زیدبن حارثه را فرمانده سپاه خود و بلال حبشی را موذن ویژه اسلام قرار داد و از سلمان فارسی بسیار تجلیل می کردند.

در پاسخ به سوال” چرا نسیم وحدت آمیز وحدت بعد از وفات پیامبر قطع شد؟” آقای رستمی افزودند:

سران ادیان و کشورها وحدت را مانع رسیدن به منافع خود میدانستند و به همین علت نتوانستند وحدت را بپذیرند و این باعث شد که تفرقه بعد از پیامبر رواج پیدا کند.

آقای مردوخیان در پاسخ به سوال” آیا واقعه غدیر عامل وحدت بود یا تفرقه؟” افزودند:

ابتدا با عرض کنم که مسئله وحدت به معنی این نیست که ما بین شیعه و سنی مشترکاتمان را بگیریم و اختلافاتمان را حذف کنیم با کمرنگ بکنیم. اینکه اهل سنت و تشیع بنشینند و یه مذهب من درآوردی خالی از هرگونه تفرقه و اختلاف را درست کنند و بگویند ما پیرو این مذهب هستیم. اختلافات اصلی شیعه و سنی از همین بحث غدیر شروع شد. خوانش متفاوت از موضوع غدیر باعث شکل گیری اختلافات و جدایی بین شیعه و سنی شد. در بحث غدیر شیعیان متعقدند که حضرت رسول، حضرت علی را بعنوان شارع بین مردم معرفی میکنند و منصب حکومتی را به دست حضورت علی میسپارند ولی بعد از جریانات سیاسی که رخ می دهد با یک سری برنامه هایی خلافت را از حضرت علی مگیرند و به کسان دیگری می‌دهند. نظر اهل سنت این است که بعد از حادثه غدیر حضرت علی که از یمن برمیگشته، این اصحاب دست به بیت المال زدند و سهم خودشان را از بیت المال برداشتند. اهل سنت این موضوع را از چشم حضورت علی می‌بینند که یعنی علی مالیات ها را از بیت المال برداشته است و ما را پشت گوش انداخته است و این امر بین مسلیمن ان زمان اختلاف می اندازد اختلاف اصلی در غدیر از خوانش همین کلمه مولاست. ما ۳۱ خوانش از کلمه ی مولا داریم. گاهاً از زبان پیامبر شنیده شده که پیامبر مولا را به معنی دوست و این قببیل معانی بکار برده است. ولی ما بحث اصلی مان این است که ما جریان غدیر را بعنوان جریان تفرقه بشناسیم یا نه.اختلافاتی که در مذهب هست اختلافات احسنتی هست مثل شب و روز و سفید و سیاه. بنظرم اگر اختلافات رو بررسی کنیم باعث توسعه اسلام میشود.

در ادامه اقای رستمی با اشاره به نفوذ یهود افزودند: نفوذ یهود باعث شد که حضرت علی کنار گذاشته شود. حضرت علی می فرمایند من ۳۰ سال سکوت کردم. سکوت ایشان برای این بود که فرمود” ترس من از این است که اسلام از بین برود و کفر حاکم شود”

می‌بینیم که ایشان وحدت را از همان واقعه غدیر خم لحاظ کردند.

در جمعبندی آقای مردوخیان گفتند: در همه مبانی دینی ما مباحث اختلافی داریم اما اکنون در زمانه و شرایط امروز واقعا جایی برای تفرقه نیست و باید یک همبستگی و بیداری اسلامی اتفاق بیفتد. مثلاً یکی از مسائل اختلافی همان لعن کردن است که مقام معظم رهبری گفتند به مقدسات اهل سنت توهین نکنید. راه حل این مباحث همین تریبون های دانشجویی و کرسی های آزاد اندیشی است که باید بیایند مردم را به وحدت دعوت کنند. زمانی گفتن این مباحث باعث اختلاف بیشتری می شود که ما جدال احسن را انجام ندهیم نباید از اختلافات سو استفاده شود.

در نهایت آقای رستمی به سخنان امام خمینی در زمینه وحدت اشاره کردند و به ارائه راه کار در این زیمن پرداختند. راهکارها عبارتند از: پیروی از سیره پیامبر و دستورات قرآن کریم، دوری از هرگونه دامن زدن به اختلافات.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا