هَمِه کُرسی

نابرابری ذات نظام سرمایه‌داری است

جزئیات جلسه تخصصی تحلیل و بررسی اصل 44 قانون اساسی و 15 سال خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها (جلسه اول)

سرمایه‌داری // این نشست تخصصی با حضور دکتر موحدی بکنظر برگزار شد که خلاصه‌ی آن به شرح ذیل است:

دکتر موحدی بکنظر با توجه به بحث واگذاری‌ها گفت: جریان خصوصی‌سازی، پیشتر تمام زمزمه ها و تئوریهای اندیشه‌ای را قرار بوده به منصه‌ی ظهور برساند و اینها را در عرصه‌های مختلف تجلی بده اما دنبال یک مؤید میگشته و این مؤید تغییر قانون اساسی به شکل غیررسمی می‌شود. نابرابری و عدم وجود عدالت ذات نظام سرمایه‌داری است. اگر سرمایه را بشکنید این نفی کارآیی است و برای رسیدن به کارآیی باید نهایت احترام را به سرمایه دار گذاشت، چون به سرمایه دار به چشم قطار پیشران رشد اقتصاد کشور نگاه می‌کنند.

وی ادامه داد: نگاه ما به امر خصوصی سازی، سطحی، عجولانه، کودکانه، خطی، غیرنهادی و… میباشد، این ویژگی نگاه ما به امر خصوصی‌سازی است و این بخاطر نگاه غلط به خصوصی‌سازی است.

نابرابری ذات نظام سرمایه‌داری است 2
بکنظر : سرمایه‌داری بد است.

اگر ما بخواهیم به امر خصوصی‌سازی نگاه بندازیم لازمه‌اش این است که به شرایط نهادی توجه کنیم، انگلستان و فرانسه در چه شرایط نهادی خصوصی سازی را می‌پذیرند؟ ما در چه شرایطی؟ آیا شرایط نهادی فراهم است که بشود یک جاهایی خصوصی سازی انجام داد؟ بنظر من باید در بعضی از حوزه ها سؤال کنیم: آیا همه چیز باید خصوصی شود؟ آیا باید بپذیریم؟

استاد اقتصاد دانشگاه شاهد اظهار داشت: اگر بخواهیم به شرایط نهادی خودمان نگاه کنیم و توجه کنیم و باید از این شرایط جدا شویم و آن رشد اقتصادی همراه با برابری و عدالت را تحقق بدهیم لاجرم باید یک اتفاقاتی بیفتد، قانون کار باید تغییر پیدا کند یعنی متفاوت از قانون کار لیبرالی، یعنی قرار است قانون کار آزادانه باشد ، باید روش جدیدی از بازار کار ایجاد بشه که دوستان مطالعه نکردند و نمی‌دانند چیست!

دکتر موحدی بکنظر یادآور شد: اگر شما می‌خواهید به قواعد احترام بگذارید ، اگر میخواستید به اصل ۴۴ احترام بگذارید، در تبصره ۲ بند ج ماده ۳ سیاستهای اجرایی که میگوید: آموزش و بهداشت نباید خصوصی شود ، چندبار نسبت به این اعتراض کرده اید؟

در آخر افزود: مواقعی که داریم از نظام بازار آزاد صحبت می‌کنیم حداقل بدانیم که این بازار آزاد همه‌جا نباید باشد، اگر میخواهید تمام قواعد لازم برای هدف مورد نظررا پیدا کنیم، هدف فقط رشد نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا