هَمِه کُرسی

خصوصی‌سازی یک رویه سیاسی

جزئیات جلسه تخصصی تحلیل و بررسی اصل 44 قانون اساسی و 15 سال خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها (جلسه اول)

خصوصی‌سازی: این جلسه تخصصی با حضور مجید حسینی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد که خلاصه‌ی آن به شرح ذیل است:

دکترمجید حسینی با توجه به موضوع خصوصی‌سازی‌گفت: برخلاف آن چیزی که گفته می‌شود که خصوصی‌سازی یک رویه اقتصادی است بنظر من خصوصی‌سازی یک رویه سیاسی است. خصوصی‌سازی قاعده بازی‌ای است که همیشه هم‌دست برنده می‌سازد. طبقه هم‌دستی که همیشه به مدد تاراج اموال عمومی، کل فرصت‌های کشور را ازبین می‌برد، به مدد خصوصی‌سازی در ایران اموال مردم تاراج می‌شود.

وی افزود: خصوصی‌سازی به بهترین وجه در ایران اجرا شده است، بهتر از این نمی‌توانست اجرا شود به همه اهدافشان هم رسیده اند. خصوصی سازی به کمک تاراج اموال عمومی مردم سلب مالکیت میکند ، به اسم مردمی‌سازی ولی در حقیقت بدست طبقه‌ی وابسته به دولت برنده است. مقررات‌زدایی دروغی بیش نیست، در حقیقت مقررات طبقه پایین حذف و مقررات به نفع طبقات بالا تدوین می‌شود. برای مثال در دولت آقای خاتمی یک تبصره در بودجه وجود داشت به اسم تبصره وام مناطق محروم که بعد از مدتی به علت تداخل با قوانین آزادسازی این تبصره برداشته شد و بخاطر همین اقدامات است که در سیستان و بلوچستان هیچ اتفاقی نیفتاده است.

استاد دانشگاه تهران در ادامه بیان کرد: این جریان نیروی کار، ارزش کار و کارگر را تبدیل به کالای قیمت‌گذاری شده می‌کنند که در بازی اقتصاد دائما می‌شود بهش ظلم کرد و آن چیزی که تحت عنوان نرمالیزاسیون نام می‌برند یعنی اینکه ما هم به نرمال جهانی بپیوندیم. یعنی امثال من، می‌ترسم که جزو گرسنگان خیابان باشم. من در بین کارگرانی باشم که در دبی در یک اتاق ۱۴ نفر هستند باشم، من جزو کارگرانی باشم که در چین زندان درست می‌کنند که شب‌ها خودکشی نکنند. ذات سرمایه‌داری همین است! که اگر من در آمریکا باشم در هاروارد نیستم، زیر زانوی آن پلیس هستم. دکتر حسینی در آخر یادآور شد: به مدد یک طبقه ممتاز، نمی‌شود رشد را همراه با رضایت‌مندی همه پیش برد، اتفاقی که در اسکاندیناوی افتاد و پذیرفتند که مشکل اصلی مردم رشد نیست و رضایت‌مندی همه مسئله اصلی است از کودک تا بزرگ، از زن تا مرد این را پذیرفتند و هدف  حکمرانی عوض شد. هدف حکمرانی از نظر لیبرال‌ها رشد است،ولی از نظر من عدالت است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا