هَمِه کُرسی

تحلیل و بررسی ۱۵ سال خصوصی‌سازی

جلسه تخصصی تحلیل و بررسی اصل 44 قانون اساسی و 15 سال خصوصی‌سازی و واگذاری‌ها (جلسه اول)

خصوصی‌سازی: این جلسه تخصصی با حضور دکتر میرزاخانی سردبیر سابق روزنامه دنیای اقتصاد برگزار شد که خلاصه‌ی آن به شرح ذیل است:

دکتر میرزاخانی با توجه به موضوع خصوصی‌سازی‌گفت: زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن در دنیا شاهد عبور جریان اقتصاد دولتی و متمرکز بودیم و از آن به بعد داستان خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران شروع شد البته مثل همه مقوله‌های مدرن در ایران با مفهوم نادرست پی‌ریزی شد.

وی افزود: اقتصاد آزاد تحت شرایط یک قواعدی شکی می‌گیرد. طبق گفته علم اقتصاد و آدام اسمیت: خلق ثروت تا زمانیکه به حقوق دیگران تعدی نکند مجاز می‌باشد و باعث افزایش ثروت جامعه می‌شود و در ادامه گفت: من با این حرف مخالف هستم که ما بگوییم چون به اهداف خصوصی‌سازی نرسیدیم پس اصل۴۴ غلط است.

سردبیر سابق روزنامه دنیای اقتصاد در اشاره به قاعده اقتصادهای لیبرالی بیان کرد: شما درهیچ یک از اقتصادهای لیبرالی نمی‌توانید مشاهده کنید که یک مقام دولتی چنین ثروتی داشته باشد، شخصی که وزیر می‌شود بلافاصله باید دارایی‌های خود را به یک حساب کور منتقل کند و نباید سیاست‌گذاری‌های وی با دارایی‌هایش ارتباطی داشته باشد.

و در ادامه با توجه به اقتصادهای آزاد یادآور شد: در دوره‌های قبل اقتصاد دولت ایران شکل تیول‌داری اداره می‌شد، تیول‌داری به معنای قطعات سرزمینی، الان همین قطعات سرزمینی شده همین کارخانه‌ها، شرکتها، خودروسازی‌ها، بانکها، فولادسازی ، … و آقایان وزیر شدند تیول‌دارها، این اقتصاد آزاد نیست.

دکتر میرزاخانی در آخر اظهار داشت: علم اقتصاد از ابتدا هدفش کاهش فقر و افزایش ثروت عمومی بوده است. جریان اصلی علم اقتصاد چگونگی خلق ثروت و برطرف کردن فقر است یعنی استخراج اصول حکمرانی اقتصادی از قواعد علمی یعنی همان کاری که غرب و ویتنام و … انجام داد، ما انجام بدهیم و ثروت کشور را افزایش بدهیم و هیچ راه دیگری نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا