یادداشت

آزاد اندیشی، راه حلی برای منطقی کردن فضای موجود

یادداشتی بر کرسی آزاد اندیشی با موضوع سیاست های اقتصادی دولت و افزایش قیمت بنزین

گران شدن بنزین در آبان ماه امسال، کشور را دچار چالش ها و بحران هایی کرد که شاید برخی جوانب آن سالیان بعد برای ما مشخص شود. فضای هیجان و آشوب که ناشی از خشم فروخفته بود در شهرهای مختلف کشور بوجود آمده بود و فضای دانشگاه که می توان گفت جدای از فضای جامعه نیست از این شرایط مستثنا نبود. یکی از مهمترین وظایف نخبگان جامعه در شرایط بحرانی و التهاب مردم، دعوت به آرامش و سوق دادن جامعه به سمت فضای منطقی و عقلانی و به دور از هرگونه تنش و هیجان است. فضای گفتگو و آزاد اندیشی یکی از بهترین بستر ها برای منطقی کردن فضا و بررسی دقیق و به دور از احساسات حوادث و اتفاقات است.

در آن ایام پرتنش، دانشگاه تهران یکی از شلوغ ترین دانشگاه ها در تهران بود و فضای آن به فضایی پر تنش و هیجان زده تبدیل شده بود. از برگزاری تجمع ها با افراد و شعار های مختلف تا برخی برخوردها و اتفاقات که در دانشگاه تهران صورت گرفت همه در این امر نقش داشتند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر که یکی از سیاسی ترین دانشگاه های ایران بوده و در اتفاقات مختلف کشور کانون حوادث متفاوتی بوده است، در آن ایام دارای فضایی نسبتا آرام بود ولی این آرامش ناشی از بی تفاوتی نبود. بحث ها و صحبت های دانشجویان در جمع های خود و در خوابگاه ها حاکی از درگیر بودن ذهن آن ها و دغدغه آنها نسبت به شرایط بوجود آمده بود. هرچند قطعی اینترنت در آن ایام بیش از گرانی بنزین قاطبه دانشجویان را درگیر خود کرده بود اما اصل قضیه فرقی نمی کرد. هم دانشجویان و هم مردم از نادیده گرفته شدن حقوق خود ناراحت و عصبی بودند.

از ابتدای سال تحصیلی، بنای مجموعه بسیج برآن بود که فضای گفتگو در دانشگاه و بین تفکرات مختلف پررنگ تر شود. این تصمیم به این دلیل گرفته شد که به نظر می رسید تفکرات مختلف در دانشگاه از یکدیگر دور شده و هرکدام در فضایی جدا در حال فعالیت هستند. یکی از آسیب های این فضا تمرکز نکردن بر روی مشترکات و پررنگ تر شدن نقاط اختلافی بین تفکرات مختلف و در نتیجه تقابل دائمی بین این تفکرات که نتیجه خاصی در بر نمی داشت بود. ویژه برنامه روز ۱۳ آبان با عنوان «استکبارستیزی نیازمند روایت جدید» شروعی بر این حرکت بود که با برگزاری برنامه های دیگری این روند ادامه پیدا کرد. فضای پیش آمده بعد از گران شدن بنزین و شرایط دانشگاه در آن ایام-با توجه به توضیحات در متن- بستری بسیار مناسب برای شکل گیری محیطی برای بحث و آزاد اندیشی حول موضوعات داغ روز بود.

بنابراین کرسی آزاد اندیشی با عنوان «سیاست های اقتصادی دولت و افزایش قیمت بنزین» در تاریخ ۲۸ آبان در آمفی تئاتر دانشگاه برگزار شد. البته شایان ذکر است که عنوان برنامه توسط مدیر فرهنگی دانشگاه انتخاب شد و برگزارکنندگان عنوان دیگری را مدنظر داشتند. احتمالا این اقدام از سوی دانشگاه در جهت جنجالی نشدن فضا و برنامه کرسی بوده است.

بدلیل قطعی اینترنت در آن برهه، تمرکز تبلیغات این برنامه روی پخش تراکت و چسباندن پوستر در سطح دانشگاه بود. تراکت ها در دو نوبت در نقاط پر تردد دانشگاه توزیع شد همچنین پوسترها در نقاط مختلف دانشگاه (به تعداد نسبتا زیاد) چسبانده شد.

شکل برنامه به این صورت بود افرادی که خواهان صحبت بودند به کادر اجرایی برنامه که در نقاط مختلف آمفی تئاتر حضور داشتند مراجعه کرده و اسم آن ها در لیست نوشته میشد. کادر حاضر در سالن، نقش انتظامات برنامه را نیز بر عهده داشتند و برقراری نظم سالن برعهده آنها بود. مجری برنامه به ترتیب ثبت نام اسامی افراد را می خواند و هرکدام از حضار بالای سن رفته و آنجا مطالب خود را ایراد می کردند. مدت زمان صحبت برای هرکدام از افراد ۳ دقیقه بود. کسانی که صحبت شان را انجام داده بودند در صورت تمایل به ادامه صحبت و یا اگر حین برنامه کسی نکته ای درباره صحبت آنها ذکر می کرد و تمایل به پاسخ می داشتند می توانستند دوباره نام نویسی کنند و در این صورت ۲ دقیقه به آنها وقت ثانویه داده میشد.

بدلیل چند بعدی بودن مسئله اتفاقات آبان ماه و به منظور به حاشیه نرفتن برنامه، برگه هایی با عنوان محور های برنامه (که شامل ۵ سوال محوری از قضایای آبان بود) به حاضرین در سالن داده شد و از حاضرین خواسته شد تا حول محور های ذکر شده صحبت کنند. خوشبختانه این کار جواب داد و تقریبا همه کسانی که در این برنامه صحبت کردند، به بحث حول محورهای ذکر شده پرداختند.

مجری برنامه اجازه دخالت در صحبت ها و یا قطع کردن صحبت ها نداشت. وظیفه ایشان حفظ روال برنامه، تشریح روند و قوانین برنامه برای حضار و در نهایت بیان تذکر های لازم به صحبت کننده ها در خصوص رعایت زمان و خارج نشدن از محور های برنامه بود. در صورت رعایت نکردن محدودیت زمانی توسط افراد، میکروفون آنها توسط اتاق فرمان قطع میشد. همچنین برای تهیه کلیپ و نیز برای ذخیره در آرشیو این برنامه به طور کامل توسط دوربین فیلم برداری دانشگاه ضبط شد.

حین برنامه، برگه های نظرسنجی به حاضرین در سالن داده شد. در این برگه سوال هایی تشریحی درباره برنامه و محتوای آن و همچنین درباره مدل کرسی آزاد اندیشی و در نهایت سوالی درباره ادامه روند اینچنین برنامه ها و نقاط ضعف و قوت آن پرسیده شده بود.

مهمترین عامل و دلیلی که باعث شد این برنامه رونق بگیرد و یکی از شلوغ ترین برنامه های آمفی تئاتری ترم و در عین حال از بهترین برنامه های ترم باشد، به موقع بودن این برنامه ناظر به فضای جامعه و دانشگاه و همچنین حضور افراد با عقیده و تفکر مختلف در برنامه بود. در این برنامه این فرصت بوجود آمد که افراد با تفکرات مختلف در یک محفل جمع شوند و آزادانه به بیان نقطه نظرات و تحلیل های خود بپردازند.

 در نهایت مخاطبین کانال بسیج دانشگاه امیرکبیر کرسی آزاد اندیشی با موضوع «سیاست های اقتصادی دولت و افزایش قیمت بنزین» را به عنوان بهترین برنامه آن ترم انتخاب کردند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا