هَمِه کُرسی

همه کرسی این بار با میزبانی بسیج دانشگاه فردوسی مشهد

دومین کرسی مجازی همه­ کرسی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹ با میزبانی بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری جامعه اسلامی و انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش در فضای مجازی برگزار شد.

در این کرسی آنلاین، شش دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد با موضوع «نقد و بررسی عملکرد دولت و حاکمیت در مقابله با کرونا» گفتگو کردند.

خلاصه ای از این گفتگو به شرح زیر است:

علی اصغر یوسفی، دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع به زیرساخت­های فرهنگی در مواقع بحران اشاره کرد و گفت: مهم­ترین چیزی که مواقع بحران داریم، زیرساخت های فرهنگی ما است. در مواقع بحران زیرساخت­های فرهنگی در ایران بی نظیر است که هیچ جای دنیا شاید نباشد.همدلی،  فداکاری و ایثاری که نشات گرفته از فرهنگ اسلام و مهدویت انقلاب اسلامی است، در همه مواقع به ویژه در مواقع بحران بروز پیدا می کند.

حسین مهدویان، دانشجوی کارشناسی مکانیک به عدم اطلاع­ رسانی درست دولت در زمان­های بحران اشاره کرد و گفت: ما شاهد این بودیم که مثلا درباره سقوط هواپیمای اوکراین اطلاع ­رسانی درست نشد و گفته شد که هیچ تلفاتی نداشتیم و اتفاقی نیوفتاده است، در حالیکه بعدش مشخص شد در همان زمانی که مقامات گفتند تلفاتی نبوده است، تلفات داشتیم.

سجاد کمالی­نیا، دانشجوی کارشناسی مهندسی شیمی به مصاحبه نماینده فعلی سازمان بهداشت جهانی در ایران با شبکه سی­بی­سی اشاره کرد و گفت: این نماینده در مصاحبه با این شبکه گفت: ایران یک نظام پی­اچ­سی یعنی مراقبت­های اولیه قدرتمند دارد.

او به وام گرفتن سایر کشورها از صندوق بین ­المللی پول در مواقع بحران اشاره کرد و گفت: متاسفانه رئیس بانک مرکزی از این صندوق وام درخواست کرده است. چون آمریکا مالک ۸۵ درصد سهام صندوق بین ­المللی پول است، باید موافقت آمریکا را برای دریافت وام داشته باشیم و برای این موافقت هم باید امتیازاتی به آمریکا بدهیم.

علی مصدقی، دانشجوی کارشناسی اقتصاد به نحوه برخورد دولت با بحران اشاره کرد و گفت: مدیران باید درکی از بحران داشته باشند. متن حرف آقای رضا ملک­ زاده، معاون وزیر بهداشت درباره شیوع ویروس کرونا در تلویزیون ۲۳ اسفند ۹۸ این است: «ما در اعلام تاخیر داشتیم، همه را به حساب آنفلونزا می­ گذاشتیم. به ملاحظاتی مرزهای هوایی با چین را نبستیم. وزارت بهداشت چند جلسه در دولت مطرح کرد اما حمایت نشد.»این یک نمونه از نحوه برخورد با بحران است.

سجاد واحدی، دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی گفت: دستگاه حاکمیت با صداوسیما، اخبار، روزنامه­ ها و فضای مجازی دائما تبلیغ کرده­اند که برای مواجهه بهتر با بحران ویروس کرونا «در خانه بمانیم»، اما از طرف دیگر ادارات باز بود و طبیعی است که طبق زندگی روزمره مردم مراجعاتی به ادارات و مراکز دولتی داشته باشند.

او به شباهت روش نئولیبرالیست­ها در مواجهه با بحران و مسئولان دولتی اشاره کرد و گفت: نئولیبرالیست­ها برای مقابله با بحران روشی مرسوم به «ایمنی گله­ای» دارند؛ که معتقدند بهترین روش برای شکست دادن اپیدمی و هر نوع بحرانی، عدم وضع مقررات است؛ اینکه بحران را رها کنیم، خودش حل می­شود. که این هم مثل رویکرد اقتصاد بازار در اقتصاد است که بیشترین ضررش برای افراد کم توان و محروم جامعه است.

امیرحسین صلاحی، دانشجوی کارشناسی روانشناسی گفت: در بعد آرامش روانی و زیست روانی مواجهه با بحران باید به تعطیلات اشاره کرد. اینکه مردم بدانند این تعطیلات به چه صورت خواهد بود؟ چه مدت زمانی دارد و در چه بازه ای اتفاق خواهد افتاد؛ همین باعث می­شود که مردم یک مقدار اعتماد بکنند به سیستم و خودشان از سفرها پرهیز کنند. خودشون به سیستم و از سفرهاشون پرهیز کنند.

ان شاالله که با یاری خدا بتوانیم از این بحران هم مانند بحران­های گذشته سربلند بیرون بیاییم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا