یادداشت

آزاد اندیشی حلقه گم شده

یادداشتی بر کرسی مجازی با موضوع "انقلاب یا اصلاح؛ بحثی در رابطه با مسائل ساختاری ایران"

دغدغه کرسی های آزاد اندیشی مطلبی بود که به واسطه مشی عقلانی اسلام سالها دغدغه ما بود اما به دلیل اینکه معمولا کمتر بین کارهای ما به ان اولویت داده می شود به آن توجهی نمی شد تا آنجا که رهبری در دیدار با دانشجویان سال ۹۸ از کم کاری در این حوزه گلایه کردند.
وقایع آن روز های دانشگاه تهران و تجمع در اعتراض به حجاب اجباری همه ما را به تکاپو واداشت که چرا هیچ بستر گفتگویی فراهم نیست و مسائل دانشگاه دارد کف خیابانهایش تسویه می شود.
اینها گذشت تا ترم به پایان رسید و آن دغدغه همیشگی حالا بیشتر نقش خود را نمایان می ساخت تا آنجا که بنا شد به عنوان نقشی محوری در برنامه های سال تحصیلی ۹۸ گنجانده شود.
گرچه در ابتدا نیز این مسئله در صدر اولویت هایی مثل مجلس و بنزین و…. قرار نگرفت اما مجموعا در پایان ترم اول سال جمعی دغدغه مند در دانشکده مدیریت حول یک موضوع جمع شدند و آن هم کرسی آزاداندیشی بود. جلساتی تشکیل شد و صحبت های صورت گرفت، ابتدائا نگاه ها شاید حداقلی هم بود مثلا ضرفا یک کار ویژه برای ورودی ها، جذب و… اما پس از آشنایی با جمعی که رسالت خود را حمایت از کرسی های آزاداندیشی آن هم با سابقه ای ده ساله می دید عزم ها جزم شد برای برگزاری کرسی ای با موضوع «تبیین منطقی مسائل کشور از نگاه ساختاری و مدیریتی» تحت عنوان: انقلاب یا اصلاح.
حالا ما هدف را می فهمیدیم و رسالت کرسی را بیشتر درک می کردیم، آزاد اندیشی حلقه گم شده ما بود برای گفتگو با کف دانشکده و دانشگاه، محلی برای ارائه منطق اسلامی مان و از همه مهم تر شاید؛ ایجاد فرهنگ گفتگو به جای ضد و خوردهای کف دانشگاه…
الحاصل اینکه دغدغه ناپخته و ناموزون اول طی جلسات متمادی و با حضور افراد پای کار به دغدغه اصلی ما تبدیل شد تا آنجا که برنامه ریزی ها صورت گرفت و تقسیم کارها انجام شد و بنا شد برای بعد از عید کرسی برگزار شود و قبل آن به دنبال محتوا و تقویت خودمان بپردازیم.
شاید یک ایراد کار این بود که تصور ما از تجربه اول یک کار همه جانبه و بزرگ خواهد بود، لذا بیشتر سعی کردیم صحبت کنیم و به جای عمل صرفا برنامه ریزی انجام شد تا بحران کرونا به وقوع پیوست و برنامه ریزی ها هم به هم خورد.
این مسئله گویا خدشه ای به اصل دغدغه ما وارد نمی کند و بنا داریم از طرق دیگر ارتباط ها را حفظ کنیم تا در اسرع وقت این مسئله به وقوع بپیوندد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا