هَمِه کُرسی

اولین کرسی مجازی با میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

پویش آزاداندیشی همه ­کرسی در آخرین شنبه اسفند ۹۸ با میزبانی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در فضای مجازی برگزار شد.

در این کرسی آنلاین، شش دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره «کاهش مشارکت سیاسی مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و علت آن» گفتگو کردند.

خلاصه ای از این گفتگو به شرح زیر می باشد:

محمد چالاکی، دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع به ابهام وجود نهاد تصمیم ساز و نهاد مسئولیت ­پذیر در حوزه مشارکت سیاسی مردم اشاره کرد و گفت: این دو نهاد در هم تنیده شده ­اند. وی افزود: ما باید به فکر این باشیم که ساختار بهتری بسازیم نه اینکه با این رویکرد جلو برویم که بکوبیم و از نو چیز جدیدی بسازیم.

علی بزرگ­خو، دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع به بخشی از سخنان ابراهیم ملکی درباره مجلس اشاره کرد و گفت:اختیاراتی که مجلس و دولت در بدنه جمهوری اسلامی دارند، کاملا آنها را برای نقش آ­فرینی مهیا می ­کند.

کیارش صمدی، دانشجوی کارشناسی مهندسی شیمی به آمار رای دهندگان انتخابات در دو دوره انتخابات مجلس دهم و یازدهم اشاره کرد و گفت: ما ریزش رای دهی در سه استان اصفهان، خراسان رضوی و خوزستان داریم؛ یعنی استان­هایی که منابع رای اصول­گراها هم بوده اند، در این انتخابات ریزش رای داشته ­اند.

وی در بخش دیگری از گفتگو افزود: در مجلس شورای اسلامی کمیسیون اصل نود داریم. کار این کمیسیون چیست؟ اینکه مردم شکایتشان را نسبت به رفتار سه قوه و نه نسبت به عملکرد سه قوه به آنجا ببرند؛ حالا باید پرسید این کمیسیون اصل ۹۰ در سه مجلس اخیر یعنی مجلس هشتم، نهم و دهم چه کاری انجام داده است؟

امین مقدم ­نژاد دانشجوی کارشناسی مهندسی شیمی گفت: وقتی مردم می­دانند که کل ارتباطشان با حاکمیت فقط از طریق رای­دهی است و کل ارتباط با نماینده مجلس در یک برگه سه در پنج سانت، آن هم فقط هر چهارسال یکبار خلاصه شده است و پس از آن نه شفافیتی و نظارتی بر کار نمایندگان مجلس وجود ندارد. من فکر می­کنم همه اینها مردم را به این نقطه رسانده است که با رای ندادن اعتراضشان را به این وضعیت نشان بدهند.

علی رضایی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع گفت: نگاه حاکمیت به انتخابات این است که مردم برای بیعت با حاکمیت در انتخابات شرکت می­کنند. این نگاه بالا به پایین انتخابات را فقط تبدیل به فرصتی برای مشروعیت­ سازی حاکمیت می­کند.

وی در بخش دیگری از گفتگو به نظر سنجی خبرگزاری ایسنا از مردم درباره انتخابات اشاره کرد و گفت: در این نظرسنجی نشان داده شده است که تنها ۲۰ درصد مردم اصولگرا، اصلاح­طلب و عدالتخواه هستند و بقیه مردم هیچکدام از این جناح­ها را قبول ندارند.

ابراهیم ملکی، دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک گفت: چیزی که باعث براندازی حکومت­ها می­شود، تقدم اراذل بر افاضل است. افاضل ملت در مجلس حضور ندارند و وقتی مجلس عصاره افاضل ملت را در خود نداشته باشند، طبیعتا در راس امور نخواهد بود.

https://www.aparat.com/v/BP3Au

https://www.instagram.com/tv/B-Mp3xWnV55/?hl=en

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا