ایده‌های عملیاتی

«هَمِه کُرسی» در وضعیت کرونا

چند هفته ایست کرونا، موجود زبان بسته اما دست و پا گیر به جان کشور افتاده و دانشگاه‌ها از هجومش در امان نبودند. اما در این مدت، نه تنها معضلات کشور تعطیل نشده، که اتفاقاً روز به روز پر رونق‌تر می‌شود. در این میان اما نخبگانی که دانشگاه‌ها محل گپ و گفت و پاتوق مباحثه‌هایشان بوده، این روزها در قرنطینه هم آرام نگرفته‌اند و به دنبال مجالی برای بیان صحبت‌هایشان می‌گردند. همانگونه که می‌دانیم چالش‌های کشور همچنان باقی است و گفت‌وگو و تفکر درباره آن نیز هیچگاه تعطیل نمی‌شود. با این اوصاف و با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها و عدم امکان برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی بصورت حضوری، این تعطیلات فرصتی است تا گفت‌وگو و هم‌اندیشی درباره چالش‌های کشور بین جامعه نخبگانیِ دانشگاه‌ها رواج پیدا کند. «هَمه‌کُرسی» تلاشی است از سوی «پویش آزاداندیشی گفتار» به منظور ایجاد بستری برای گفتگوی مجازی دانشجویان.

برگزارکننده

«پویش آزاداندیشی گفتار» تنها بستر و سازوکارِ برگزاری یک گفتگوی مجازی دانشجویی را فراهم می‌کند و  برگزارکننده اصلی  این گفتگوها خود تشکل‌ها یا اتحادیه‌های دانشجویی است و تمام جزئیات برنامه اعم از شرکت‌کنندگان، موضوع، ترتیب افراد و…  برعهده برگزارکننده است.

قالب برگزاری

برنامه «همه کرسی»، کرسی آزاداندیشی مجازی است که به صورت پخش زنده اینستاگرام برگزار می‌شود. در این مدل کرسی، شرکت‌کنندگان می‌توانند در مدت زمان از قبل تعیین شده مواضع یا انتقادات خود را بیان کنند.

موضوع کرسی

انتخاب موضوع برنامه به عهده تشکل برگزارکننده است و بهتر است دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • موضوع باید به صورت یک گزاره شفاف، بدون جانبداری، اختلافی و مرتبط با موضوعات و چالشهای مهم روز باشد.
  • همچنین موضوع نباید خیلی کلی یا خیلی جزئی باشد.
  • ضمن اینکه بهتر است موضوع به گونه‌ای انتخاب شود که دغدغه روز جامعه و دانشگاه برگزارکننده کرسی باشد.

مناظره‌کنندگان

تعداد مناظره کنندگان حداقل ۶ نفر و حداکثر ۱۰ نفر می‌باشد و تلاش بر این است که از همه تفکرات به صورت  عادلانه در گفتگو شرکت کنند.

آدرس صفحات مجازی

با توجه به اینکه این کرسی در فضای مجازی و بصورت زنده برگزار می‌شود دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را بصورت زنده در صفحات اینستاگرام و توییتر مشاهده نمایند.

اینستاگرام:

https://www.instagram.com/goftarcampaign/

توییتر:

http://twitter.com/goftarcampaign/

تلگرام:

https://t.me/goftarcampaign

ملاحظات

  • کسانیکه در حین برگزاری کرسی، قصد شرکت و طرح بحث خود را دارند، میتوانند به دایرکت صفحه اینستاگرام برنامه پیام بدهند و با صلاح دید مسئول برنامه که از طرف تشکل برگزار کننده کرسی معرفی می‌شد برای طرح بحث خود در گفتگو شرکت کنند
  • درصورتیکه تشکل برگزار کننده و هر شرکت‌کننده در اینستاگرام صفحه‌ای دارند، بهتر است، پخش زنده را در صفحه خود نیز به اشتراک بگذارند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا