ایده‌های عملیاتی

پاتوق گفتگو

یک ایده عملیاتی مختصر برای برگزاری کرسی های آزاد فکری

مکان برگزاری

این برنامه می تواند در کلاس، دفتر تشکل و یا محیط آزاد برگزار شود. طبیعی است افرادی باید انتخاب شوند که از نظر فکر و تحلیل قوت داشته باشند تا بتوانند بحث علمی و مفیدی داشته باشند. همین جلسه بهانه ای است تا دانشجویان به سمت مطالعه و تعمیق فکر بروند تا بتوانند در بحث ها شرکت کنند.

موضوع

موضوع بحث: معمولا در موضوعات سیاسی، بحث جلساتها به جنجال و اختلاف کشیده می شود. به همین خاطر باید موضوعات مبنایی و فکری انتخاب شود تا در فضایی کاملاً منطقی و عقلایی بحث صورت گیرد.

مخاطب

این جلسات به صورت غیر علنی برگزار می شود و تعداد شرکت کنندگان آن حداکثر ۱۵ نفر می باشد که شامل ۲ گروه(حداکثر ۳ نفره) با دیدگاه های متفاوت به عنوان ۲ طرف بحث و ۷-۸ نفر (از طیف های مختلف) به عنوان بیننده ی بحث می باشد. به زبان ساده چند نفر دور هم جمع می شوند و به صور چهره به چهره و بی حاشیه گفتگو می کنند.

مزایا

برای برگزاری این جلسات نیازی به جمعیت حضار نیست و دغدغه عدم مشارک اصلا وجود ندارد. افراد مشارک کننده در بحث نیز از طیف های گوناگون دعوت می شوند و به آن ها اطمینان داده می شود که جلسه، صرفاً گفتگوی صمیمانه است و هیچ تبعاتی در پی نخواهد داشت. همچنین به علت کم جمعیت بودن، فضا بسیار منطقی تر خواهد بود و بحث کنندگان به دنبال غلبه ظاهری بر نظر مخالفشان نیستند، بلکه به دنبال بحث منطقی هستند. دیگر اینکه هیچ هزینه و کار سنگین اجرایی ندارد. طبیعی است که اینگونه جلسات به علت بی حاشیه بودن، معمولاً با مخالفت و مانع تراشی مسئولین دانشگاه مواجه نخواهد شد.

برگزاری مستمر این جلسات علاوه بر ارتقای سطح فکری دانشجویان می تواند منجر به جذب دانشجویان فکری از طیف های مختلف و نزدیک شدن قلوب و اذهان گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا