تجربه‌ها

کارگاه آزاد اندیشی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

کارگاه با ارائه سجاد اکبری به مدت ۳ ساعت در دفتر بسیج دانشجویی دانشکده مدیریت با حضور اعضای شورای مرکزی بسیج دانشجویی انشکده مدیریت برگزار گردید.

مکان: مجموعه بسیج دانشکده مدیریت تهران

زمان: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸

مدعوین: اعضای شورای مرکزی بسیج و فعالین برگزاری کرسی در دانشگاه

این کارگاه با ارائه سجاد اکبری به مدت ۳ ساعت در دفتر بسیج دانشجویی دانشکده مدیریت با حضور اعضای شورای مرکزی بسیج دانشجویی انشکده مدیریت برگزار گردید و در آن به بیان موارد زیر پرداخته شد:

تبیین چرایی و چیستی آزاداندیشی شامل محورهای زیر:

 • ضرورت آزاداندیشی
 • صحبت های آقا درباره آزاداندیشی
 • برکات آزاداندیش
 • ابعاد فردی آزاداندیشی
 • تعریف کرسی های آزاداندیشی
 • بررسی نگاه های غلط به آزاداندیشی
 • عرصه های مختلف آزاداندیشی

چگونگی برگزاری کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه شامل:

 • انتخاب موضوع و عنوان
 • انتخاب قالب، مکان
 • مدیریت برنامه
 • ایده های جدید
 • و…

سوالات مطرح شده توسط دانشجویان در کارگاه:

۱- بچه ها می ترسند با برگزاری کرسی باعث شکست جبهه حق شوند و نتوانند حقانیت اسلام و نظام را به اثبات رسانند. برای ریختن ترس بچه ها چه کنیم؟

باید تعریف مان را از شکست جبهه حق اصلاح کنیم. برگزاری یک کرسی که در آن حق و حقیقت به خوبی تبیین نشود به معنی شکست جبهه حق نیست.

برگزاری کرسی های آزاد اندیشی راهبردی برای گفتمان سازی و حاکم کردن فضای اندیشه و منطق در دانشگاه هاست که در بلند مدت محقق می شود. در نتیجه ممکن است در کواه مدت و در چند جلسه حرف هایی خلاف حقیقت مطرح می شود ولی با برگزاری کرسی ها در بلند مدت حق و حقیقت نمایان خواهد شد.

همین احساس شکست و ضعف مقطعی باعث می شود دانشجویان به ضعف های فکری خود آگاه شوند و در صدد مطالعه بیشتر و کشف حقیقت برآیند و تلاش برای تبیین آن برآیند که باعث برکات زیادی خواهد شد.

۲- بهتر است بیشتر به چه موضوعاتی پرداخته شود و هدایت بحث ها باید چگونه باشد؟

به طور کلی نمیتوان فرقی بین دسته موضوعات قائل شد. یعنی نمیتوان گفت که مثلا موضوعات معرفتی از سیاسی مهم تر است. بلکه مسئله ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که موضوعات باید متنوع و جامعیت داشته باشد برنامه های مختلف همه دسته های معرفتی، سیاسی، تخصصی رشته، مطالبه گری و غیره را شامل شود. همچنین برای انتخاب موضوع باید به شرایط و اتفاقات روزمره توجه نمود. زیرا این مسائل در ساختن دغدغه های عمومی دانشجویان تاثیر بسزایی دارد.

۳- برای آمادگی بچه ها چه کار کنیم؟

برای این مسئله می توان کارهای زیر را انجام داد:  

 • برگزاری جلسات گفتگوی داخلی: پیش از برگزاری کرسی اصلی می توان یک جلسه داخلی با همان موضوع ترتیب داد. این جلسه باعث می شود که دانشجویان در مدلی کوچکتر تمرینی برای صحبت کردن در جمع کنند و اشکالات و ضعف های منطقی استدلال های خود را دریابند.
 • همچنین می توان چند نفر از دانشجویان که علاقه مند موضوع کرسی هستند مسئول مطالعه حوا آن موضوع شوند و نتایج مطالعات شان را در جلسه داخلی ارائه کنند.
 • برگزاری جلسات داخلی با حضور استاد: دعوت از استادی که حول آن موضوع کار کرده است پیش از برگزاری کرسی اصلی و پرسیدن سوالات و درخواست معرفی منابع مناسب جهت مطالعه بیشتر
 • بحث و گفتگوی مجازی حول موضوع کرسی در فضای مجازی

۴- ترس ما این است که بحث آنطوری که ما میخواهیم پیش نرود یا اینکه بحث داغ نشود چه باید کرد؟

باید کار را به صورت یک روند دید. روندی که رو به رشد است. نباید یک برنامه محل قضاوت باشد بلکه باید سعی کرد که یک روند رو به رشد داشت و هر برنامه سعی کرد اشکالات برنامه قبلی را بر طرف کرد. اما برای هدایت بحث می‌تون کارهایی انجام داد. مثلا اینکه در ذیل عنوان برنامه چندین سوال مطرح کرد که حدود ثغور برنامه را مشخص می‌کنند یا اینکه قبل از برنامه با گفتگو کنندگان -در قالب که برنامه دارای دو طرف است- مصاحبه‌هایی انجام شود و حدود موضوع تعیین شود. یا اینکه قبل از برنامه یک طرح مسئله نوشته شود و در دانشگاه منتشر شود. در واقع قبل شروع برنامه باید فضای دانشگاه را برای برنامه آماده کرد و در آن فضا حدود گفتگو تعیین شود.

برای اینکه بحث هیجانی نشود مجری نقش مهمی داد و باید سعی کند فضا را با رویکرد حمایت از حق دانشجویان برای شنیدن یک گفتگوی منطقی آرام کند. برخی اوقات فضای برنامه و انتخاب موضوع و انتخاب قالب می‌تواند در منطقی ماند فضای گفتگو مؤثر باشد

۵- برای غلبه بر خودسانسوری چه باید کرد؟

برای اینکه دانشجویان در برنامه احساس امنیت کنند بهترین کار تداوم یک فضای امن است. برای اینکار باید در دراز مدت به دانشجویان نشان دهیم که صحبت در یک فضای آرام و منطقی منجر به برخورد نخواهد شد. ضمن اینکه تعهد تشکل برگزار کننده کرسی به این که اگر صحبت در کرسی آزاداندیشی برای دانشجو مشکلی بوجود آورد، آنگاه آن تشکل تمام تلاش خود را برای رفع آن مشکل انجام می‌دهد، باعث دلگرمی دانشجویان خواهد شد. اگر مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز در چنین اقدامی مشارکت و همکاری خود را اعلام کند باعث می‌شود که این دلگرمی افزایش یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا